niedziela, 14 maja 2017

Ściany, ścianki, schody...

Nie wszystkie wpisy na mojej stronie będą dotyczyły pojedynczej kamienicy - czasami będą się pojawiały notki tematyczne, dotyczące np. jakiegoś konkretnego ornamentu, lub tematu pojawiającego się na stropach w różnych domach. Dziś pora na tekst dość nietypowy - o polichromiach, które można oglądać bez konieczności patrzenia aż tak bardzo w górę :)

Kamienice przy Chełmińskiej 26/28, znane jako kamienice Roesnera, są dość dobrze rozpoznawalne wśród mieszkańców Torunia, nawet tych, którzy na co dzień nie pasjonują się jego historią. Ze "stropowego" punktu widzenia najciekawszy jest budynek pod nr 28, gdzie polichromii nie brak od parteru aż po poddasze. I właśnie w tym ostatnim pomieszczeniu oprócz malowanego stropu znajduje się także polichromowana ściana. Na 10 deskach zachował się interesujący pejzaż. Widzimy ogród w stylu francuskim - bliżej prawej strony wgłąb prowadzi alejka, są niewielkie oczka wodne, po lewej zaś domek, Nie brakuje też postaci - jest m.in. mężczyzna ze szpadą, para między wspomnianymi oczkami wodnymi, a za domkiem są bawiące się dzieci.

Całość datowana jest na 1714 rok, a więc na okres, kiedy właścicielem kamienicy był toruński burmistrz Jan Godfryd Roesner.


Inna ciekawa ścianka znajduje się w kamienicy przy Kopernika 15, czyli w Domu Mikołaja Kopernika. Jest to ścianka działowa, dzięki której wysoka sień, serce średniowiecznego domu, została pod koniec XVII wieku podzielona. Poprzez ściankę tego rodzaju udało się niejako w obrębie sieni zyskać przestrzeń, gdyż jej część została podzielona na dwa dodatkowe mniejsze pomieszczenia - część parterowa to dziś kasa muzeum, natomiast na piętrze jest wyobrażenie kantorku kupieckiego. 

Polichromia ścianki działowej pochodzi z dwóch okresów - w Domu Kopernika wyeksponowano fragmenty obu warstw.. Część dolna datowana jest na mniej więcej 1730 rok, natomiast część górna, widoczna na poniższym zdjęciu, określana jest na końcówkę XVII wieku, a zatem na moment wbudowania ścianki w sień.  Starsza warstwa to akant na czerwonym tle, a także balustrada z ozdobnymi tralkami.


Identyczne tralki są w Domu Kopernika także na schodach prowadzących z sieni na piętro.


A skoro już mowa o polichromii na schodach... W ostatnich latach dokonano adaptacji kamienicy przy Żeglarskiej 7 na potrzeby Muzeum Diecezjalnego. Podczas prowadzonych prac dokonano szeregu ciekawych odkryć - m.in. okazało się, że na wspaniałych barokowych schodach, jednych z trzech kręconych w Toruniu, zachowała się pod późniejszymi przemalowaniami także pierwotna polichromia, którą oczywiście wyeksponowano. Jest ona widoczna zarówno pod poręczą, gdy po prostu idzie się po schodach, jak od spodu poszczególnych stopni, gdzie są m.in. kwiaty.

Pierwsze z dwóch poniższych zdjęć pokazuje zresztą nieco więcej z bogactwa bardzo atrakcyjnej kamienicy przy Żeglarskiej 7 - jednocześnie możemy dostrzec fragment schodów, stropu, a także polichromii ściennej :)


Dostępność dla zwiedzających: kamienice przy Kopernika 15 i Żeglarskiej 7 są w pełni dostępne, gdyż pełnią funkcje muzealne. Nie jest za to możliwe oglądanie na co dzień ścianki przy Chełmińskiej 28 - w kamienicy mieści się bank, a obsługa klientów ma miejsce jedynie na parterze, gdzie skądinąd również jest bardzo atrakcyjny polichromowany strop.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz