poniedziałek, 5 czerwca 2017

Kopernika 21

Przy ulicy Kopernika, nie brakuje kamienic, w których znajdują się polichromowane stropy. Na dawną ulicę św. Anny będę więc wracał na blogu nieraz, a dziś, na początek, czas na dom pod numerem 21. Odkrycie malowideł stropowych miało tam miejsce w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Zdecydowanie najciekawszy i najlepiej zachowany jest strop na parterze z renesansową polichromią, która jest datowana mniej więcej na 1600 rok.


Poszczególne deski mają tła malowane jasno i ciemno, w sposób naprzemienny. W przypadku tych drugich, choć profilowanych, dalsza dekoracja jest uboższa i najczęściej ogranicza się do brązowej ramki, ponadto na niektórych ciemnych deskach dostrzec można też maureskę. Ciekawiej jest w przypadku desek z jasnym tłem - tu polichromia jest już znacznie bogatsza. Najbardziej rzucają się w oczy owoce, w tym jabłka i gruszki. To jednak nie koniec - są również ornamenty roślinne, a niekiedy także puchary-wazony z kwiatami.


Polichromowane są także belki. Po bokach widnieje ornament wstęgowy, zaś na licach raz po raz pojawia się charakterystyczny motyw, w książce Krystyny Kalinowskiej "Malowane stropy w kamienicach Torunia XVI-XVIII w." określony jako po prostu "przypominający literę "H".



W kamienicy przy Kopernika 21 polichromie stropowe znajdują się także na pierwszym piętrze, lecz są zachowane znacznie gorzej. Niestety, ze znajdującego się tam biura europoselskiego mimo ponawianej prośby nie otrzymałem zgody na zrobienie zdjęć - to jedyny taki przypadek, gdyż podobne zgody dostałem we wszystkich innych miejscach, w tym nawet w bankach. Pozostaje więc zadowolić się zdjęciami, które i tak są już dostępne online w Wikipedii.

Dostępność stropu dla zwiedzających: omówiony szerzej strop na parterze można oglądać bez żadnych problemów. W pomieszczeniu znajduje się bowiem galeria sztuki i każdy może zobaczyć polichromie na własne oczy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz